JAAN ELKENI NÄITUS „KOHAD JA PAIGAD / SITES AND PLACES“
1.06-30.06.2019

Jaan Elkeni näitus koondab suureformaadilisi maale, kus hillitsetud värvigammas taasluuakse võimsaid tsitaate eepilistelt tühermaadelt – olgu selleks siis Islandi vulkaanilised tasandikud, kivikõrbed Nevada ja Utah osariikidest või siis eksootilise reljeefi ja/või siluetiga pastoossed ja reljeefirikkad abstraktsioonid metropolidest nagu San Francisco või New York. Linnakultuur ja linnakultuuri märgid seintel, pindadel, ruumides on hakanud Jaan Elken`i maalidel taganema igavikuliste reeglite ees. „Olen õppinud hindama lagunemise poeesiat, valguslaikude värelemist ehitistel, platoodel ja vertikaalidel, metsas ja mererannas. On reeglid, mille kõrval kunstniku ponnistused ennast kehtestada on naeruväärsed./---/ Pean järgimisväärseks loomisaktiks abstraktse kunsti võttestikus töötavate, kuid pildiliselt piisavalt eklektiliste suurte maalijate loomingut, kes kasutavad küll reaalsusest pärit aistingut, kuid segavad seda kõrgemalt antud loodus-seaduste ja kompositsiooniprintsiipidega, nii et valmiv universum omab tugevat äratundmistasandit, kuid mis siiski evib autori unikaalse käekirja pitserit.“

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Jaan Elken (s.1954) on maalikunstnik, kunstikriitik (on avaldanud üle paarisaja kunstikriitilise ja kunstipoliitilise artikli), kuraator ja kunstipedagoog. 1997 - 2018 Tartu Ülikooli kultuuriteaduste ja kunstide instituudi maalikunsti õppetooli professor (kuni maalieriala sulgemiseni Tartu Ülikooli), 2018.aastast Tartu Ülikooli Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna emeriitprofessor. Alates 1981 kuulub Eesti Kunstnike Liitu, aastatel 1995-1999 on olnud Eesti Maalikunstnike Liidu esimees, aastatel 1999-2013 Eesti Kunstnike Liidu president. 1970-ndatel hüperrealistlikus laadis alustanud kunstnik on praeguseks kujunenud abstraktse suuna üheks olulisemaks esindajaks Eesti maalikunstis. Korraldanud arvukalt isikunäitusi (Tallinnas, Tartus, Pärnus, Berliinis, Riias, Turus, Uppsalas, Oulus, Tamperes, Torontos jm).
Esinenud arvukatel grupinäitustel: 2018 Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]. Kumu kunstimuuseum; 2016 Külm pilk. Hüperrealismi variatsioonid Eesti kunstis. Kumu kunstimuuseum; 2015 Nord Art 2015; Kunstwerk Carlshütte, Rendsburg/Büdelsdorf; 2014 Tallinn S`Invite À Carcassonne. Chapelle des Jesuites, Carcassonne; 2013 In between zwischen Energie und Materie. Alte Oberpostdirektion, Hamburg; 2012 In between new abstraction & new concretion – New Abstraction väljapanekus (Werkstattgalerie) Klaipeda Kultuuri- ja kommunikatsioonikeskus; 2012 Art Vilnius’12. Rahvusvaheline kaasaegse kunsti. Leedu näituse- ja kongressikeskus (Litexpo); Werkstattgalerie, Berliin; 2011 Mystics and Moderns: Painting in Estonia before Glasnost. Jane Voorhees Zimmerli Art Museum. Rutgers The State University of New Jersey jpm.
Töid kunstikogudes: Jane Voorhees Zimmerli Art Museum, (Rutgers, The State University of New Jersey. The Norton and Nancy Dodge Collection of Nonconformist Art from the Soviet Union); CAM_Casoria Kaasaja Kunsti Muuseum, Napoli; Tretjakovi galerii, Moskva; Ivanovo Kunstimuuseum; Matthew Bowni galerii, London; Euroopa Parlament, Brüssel; Eesti Kunstimuuseum; Tartu Kunstimuuseum; Viinistu Kunstimuuseum; Uue Kunsti Muuseum Pärnus jpm kollektsioonides ümber maailma.
Täielik loomingu ülevaade kodulehel: http://www.jaanelken.com/

Olete oodatud näituse avamisele Haapsalus, Evald Okase Muuseumis 1.juunil kell 17.00
Karja tn 24, Haapsalu
Avatud: T-P 12 – 18, Suletud: E